Vishay/Dale RNC50J13R7FSBSL
RNC50J13R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J13R7FSBSL
Brief Description
RES 13.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J13R7FSBSL.pdf
Availability of RNC50J13R7FSBSL
QUANTITY
RNC50J13R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J13R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J13R7FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J13R7FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J13R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J13R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J13R7FSBSL
EVALUATION BOARD FOR ADC08351 datasheet.pdf
MOD OUTLET BACKPLANE 4.8 SCREW datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY F/T 24AWG datasheet.pdf
IC TUNER TERR/CATV 48HLQFN datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf