Vishay/Dale RNC50J1402BMRE6
RNC50J1402BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1402BMRE6
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1402BMRE6.pdf
Availability of RNC50J1402BMRE6
QUANTITY
RNC50J1402BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1402BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1402BMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1402BMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1402BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1402BMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1402BMRE6
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT23-3 datasheet.pdf
PROGRAM PORT DSUB 9POS AC OUTLET datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DUST COVER FOR SHELL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf