AVX Corporation TAP336M010HSB
TAP336M010HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP336M010HSB
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP336M010HSB.pdf
Availability of TAP336M010HSB
QUANTITY
TAP336M010HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336M010HSB
Internal Part NumberEIS-TAP336M010HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336M010HSB
Related LinksTAP336, TAP336M010HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336M010HSB Details Description
Related parts for TAP336M010HSB
CONN HOOD IDC D-SUB 15POS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
TIMER MULTI SS 11PIN 220VAC datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf