Vishay/Dale RNC50J1430BRBSL
RNC50J1430BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1430BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1430BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1430BRBSL
QUANTITY
RNC50J1430BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1430BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1430BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1430BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1430BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1430BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1430BRBSL
Connector Header 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 23.37MM datasheet.pdf