Vishay/Dale RNC50J1461BSRE6
RNC50J1461BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1461BSRE6
Brief Description
RES 1.46K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1461BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1461BSRE6
QUANTITY
RNC50J1461BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1461BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1461BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1461BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1461BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1461BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1461BSRE6
LABEL S LAM DM TED WHT .65X.20" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 30 DUAL POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 30V DO4 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf