Vishay/Dale RNC50J1472DSBSL
RNC50J1472DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1472DSBSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1472DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1472DSBSL
QUANTITY
RNC50J1472DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1472DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1472DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1472DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1472DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1472DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1472DSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 110NS 48TSOP datasheet.pdf
TAPE WIRE MRKR LEGEND-1 (8'ROLL) datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER GRN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf