Vishay/Dale RNC50J1492BSRE6
RNC50J1492BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1492BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1492BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1492BSRE6
QUANTITY
RNC50J1492BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1492BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1492BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1492BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1492BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1492BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1492BSRE6
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 50A 300/520V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf