Epson MC-306 32.768K-E3
MC-306 32.768K-E3 picture photo
Mfg. Part Number
MC-306 32.768K-E3
Brief Description
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet Download
MC-306 32.768K-E3.pdf
Availability of MC-306 32.768K-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC-306 32.768K-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC-306 32.768K-E3
Internal Part NumberEIS-MC-306 32.768K-E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMC-306
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency32.768kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)35 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Height0.100" (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC-306 32.768K-E3
Related LinksMC-306 3, MC-306 32.768K-E3 Datasheet, Epson Distributor
MC-306 32.768K-E3 Details Description
Related parts for MC-306 32.768K-E3
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0302 datasheet.pdf
IC S-BUS INTERFACE EXT TQFP48 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V DO213AB datasheet.pdf