Vishay/Dale RNC50J1493BSB14
RNC50J1493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1493BSB14
Brief Description
RES 149K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1493BSB14.pdf
Availability of RNC50J1493BSB14
QUANTITY
RNC50J1493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1493BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1493BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1493BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1493BSB14
IC SW TELECOM HOT SWAP DUAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 6POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 66MSPS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf