Vishay/Dale RNC50J1500BSB14
RNC50J1500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1500BSB14
Brief Description
RES 150 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1500BSB14.pdf
Availability of RNC50J1500BSB14
QUANTITY
RNC50J1500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1500BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1500BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1500BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1500BSB14
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
FJ HMI 2TASKCONTROLLER 2 CAM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
26500 15C 15#20 S TH PLUG LC datasheet.pdf
26500 9#20 3#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
4700UF 16V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf