Vishay/Dale RNC50J1500DSB14
RNC50J1500DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1500DSB14
Brief Description
RES 150 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1500DSB14.pdf
Availability of RNC50J1500DSB14
QUANTITY
RNC50J1500DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1500DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1500DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1500DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1500DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1500DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1500DSB14
BLADE PHILLIPS SZ0/SZ1 4.72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER UNIVERSAL DIP8/WSON8 datasheet.pdf
MOTOR BLDC IC 80W 24V datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.4A datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT YLW datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf