Vishay/Dale RNC50J1501DSBSL
RNC50J1501DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1501DSBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1501DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1501DSBSL
QUANTITY
RNC50J1501DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1501DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1501DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1501DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1501DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1501DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1501DSBSL
FET 900 MHZ SOT-143 datasheet.pdf
SWITCH TACT NAV 4DIR WO/SELECT datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 22-18AWG #4 datasheet.pdf
FITTING END ENTRANCE T130 GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 94.2 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
470UF 35V 12.5X25 105C RAD datasheet.pdf