Vishay/Dale RNC50J1502BSRSL
RNC50J1502BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1502BSRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1502BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1502BSRSL
QUANTITY
RNC50J1502BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1502BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1502BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1502BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1502BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1502BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1502BSRSL
CONN 6 AWG #1/4 AMPOWER datasheet.pdf
LED 2HI 3MM DIFF ORANGE PC MNT datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3MM datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MICRO 51C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf