Vishay/Dale RNC50J1540DSBSL
RNC50J1540DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1540DSBSL
Brief Description
RES 154 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1540DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1540DSBSL
QUANTITY
RNC50J1540DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1540DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1540DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1540DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1540DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1540DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1540DSBSL
JUMPER-H1505TR/A3048A/H1505TR 2" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
OSC SO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf