Vishay/Dale RNC50J1541BSRSL
RNC50J1541BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1541BSRSL
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1541BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1541BSRSL
QUANTITY
RNC50J1541BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1541BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1541BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1541BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1541BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1541BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1541BSRSL
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 300 MOHM TH datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
2X26P MOD2 STIFTLEI datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 20POS 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 68 OHM 14SOIC datasheet.pdf