Vishay/Dale RNC50J1583FMRE6
RNC50J1583FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1583FMRE6
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1583FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1583FMRE6
QUANTITY
RNC50J1583FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1583FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1583FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1583FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1583FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1583FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1583FMRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
MCU ATMEGA1281/AT86RF230 64-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 351MA 2.75 OHM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL datasheet.pdf
CONN HAN 16B-GG-QB-M25 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf