Vishay/Dale RNC50J15R0FSBSL
RNC50J15R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J15R0FSBSL
Brief Description
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J15R0FSBSL.pdf
Availability of RNC50J15R0FSBSL
QUANTITY
RNC50J15R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J15R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J15R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J15R0FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J15R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J15R0FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J15R0FSBSL
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 15MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf