Vishay/Dale RNC50J1601BSBSL
RNC50J1601BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1601BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1601BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1601BSBSL
QUANTITY
RNC50J1601BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1601BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1601BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1601BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1601BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1601BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1601BSBSL
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE V/T HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf