Vishay/Dale RNC50J1621BSB14
RNC50J1621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621BSB14
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621BSB14.pdf
Availability of RNC50J1621BSB14
QUANTITY
RNC50J1621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1621BSB14
FERRULE WIRE ORANGE 20AWG 500PC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT FRAME FOR MOD CONN datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 484FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf