Vishay/Dale RNC50J1621BSRE6
RNC50J1621BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1621BSRE6
QUANTITY
RNC50J1621BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1621BSRE6
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE CERM 160MA 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BATT PROT LI-ION/POLY 38TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO214AC datasheet.pdf