Vishay/Dale RNC50J1621BSRE6
RNC50J1621BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621BSRE6
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1621BSRE6
QUANTITY
RNC50J1621BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1621BSRE6
PHOTODIODE UV 100MM SQ CERAMIC datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf