Vishay/Dale RNC50J1621FSBSL
RNC50J1621FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1621FSBSL
QUANTITY
RNC50J1621FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1621FSBSL
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH PROTECTED 60V SOT223 datasheet.pdf
FILTER BALANCE 2.4GHZ BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 44POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 32MA 238 OHM TH datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf