Vishay/Dale RNC50J1622BSR36
RNC50J1622BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1622BSR36
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1622BSR36.pdf
Availability of RNC50J1622BSR36
QUANTITY
RNC50J1622BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1622BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1622BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1622BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1622BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1622BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1622BSR36
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 2A TO220FP-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf