Vishay/Dale RNC50J1622BSRSL
RNC50J1622BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1622BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1622BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1622BSRSL
QUANTITY
RNC50J1622BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1622BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1622BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1622BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1622BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1622BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1622BSRSL
RES SMD 560 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 20QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERTION TOOL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf