Vishay/Dale RNC50J1650DSBSL
RNC50J1650DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1650DSBSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1650DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1650DSBSL
QUANTITY
RNC50J1650DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1650DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1650DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1650DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1650DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1650DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1650DSBSL
FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
BOARD SHIELD .65X.65" 1PIECE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED 1" ORG PMI 230V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf