Vishay/Dale RNC50J1691BSBSL
RNC50J1691BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1691BSBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1691BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1691BSBSL
QUANTITY
RNC50J1691BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1691BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1691BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1691BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1691BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1691BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1691BSBSL
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S CRS datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 26POS 2.54 datasheet.pdf