Vishay/Dale RNC55J3012BRBSL
RNC55J3012BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012BRBSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012BRBSL.pdf
Availability of RNC55J3012BRBSL
QUANTITY
RNC55J3012BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012BRBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J3012BRBSL
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA MINMELF datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf