Vishay/Dale RNC50J1691FSBSL
RNC50J1691FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1691FSBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1691FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1691FSBSL
QUANTITY
RNC50J1691FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1691FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1691FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1691FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1691FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1691FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1691FSBSL
IC ADC 10BIT W/MUX 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BACKSHELL 37POS Q-LOCK PLAS BLK datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
OSC XO 6.7584MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 0.8V SSOT-2 datasheet.pdf