Vishay/Dale RWR89S1300BRRSL
RWR89S1300BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1300BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1300BRRSL.pdf
Availability of RWR89S1300BRRSL
QUANTITY
RWR89S1300BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1300BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1300BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1300BRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1300BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1300BRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1300BRRSL
BLADE KIT FOR PTH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT CONN MULTI WIRE-BOARD 448PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL VERT TIN datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM YELLOW datasheet.pdf