Vishay/Dale RNC50J1693BSB14
RNC50J1693BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1693BSB14
Brief Description
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1693BSB14.pdf
Availability of RNC50J1693BSB14
QUANTITY
RNC50J1693BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1693BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1693BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1693BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1693BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1693BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1693BSB14
CAP ALUM 100UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 2X20 8.95MM datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
SM06-RPSS, ROPE PULLEY SS datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf