Vishay/Dale RNC50J1693FMRSL
RNC50J1693FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1693FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1693FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1693FMRSL
QUANTITY
RNC50J1693FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1693FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1693FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1693FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1693FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1693FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1693FMRSL
FIXED IND 68UH 780MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 66A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
VARIOFACE SPRING/HEADER 40POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 20A 3.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf