Vishay/Dale RNC50J1701BSRE6
RNC50J1701BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1701BSRE6
Brief Description
RES 1.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1701BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1701BSRE6
QUANTITY
RNC50J1701BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1701BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1701BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1701BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1701BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1701BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1701BSRE6
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.51 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf