Vishay/Dale RNC50J1721BSRE6
RNC50J1721BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1721BSRE6
Brief Description
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1721BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1721BSRE6
QUANTITY
RNC50J1721BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1721BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1721BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1721BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1721BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1721BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1721BSRE6
RES SMD 1.58KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 3 UP datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO SIP 5VDC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR R8C/36T datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/08/90 BK 350/RL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf