Vishay/Dale RNC50J1743BSRE6
RNC50J1743BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1743BSRE6
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1743BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1743BSRE6
QUANTITY
RNC50J1743BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1743BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1743BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1743BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1743BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1743BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1743BSRE6
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 1KX1/2" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 160VDC datasheet.pdf