Vishay/Dale RNC50J1781BSBSL
RNC50J1781BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1781BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1781BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1781BSBSL
QUANTITY
RNC50J1781BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1781BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1781BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1781BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1781BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1781BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1781BSBSL
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 17A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BATT/PROTECT 2-4CELL 8-TSSOP datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
TRIM KIT FOR ( 2 ) UM4230 MATS datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:5 134MHZ 8SOIC datasheet.pdf