Vishay/Dale RNC50J1781BSRSL
RNC50J1781BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1781BSRSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1781BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1781BSRSL
QUANTITY
RNC50J1781BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1781BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1781BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1781BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1781BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1781BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1781BSRSL
IDC CABLE - MSR16K/MC16M/MPR16K datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 9.0MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 12.5A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf