Vishay/Dale RNC50J1782BSB14
RNC50J1782BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1782BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1782BSB14.pdf
Availability of RNC50J1782BSB14
QUANTITY
RNC50J1782BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1782BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1782BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1782BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1782BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1782BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1782BSB14
BRACKET RT ANG MOUNT 6-32 BRASS datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH REED 10-30AT SPST .25A datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIBER OPTIC POLISHING KIT datasheet.pdf
CA,SM,MTRJ-SC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SLAD 32/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf