Vishay/Dale RNC50J1782FMRE6
RNC50J1782FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1782FMRE6
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1782FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1782FMRE6
QUANTITY
RNC50J1782FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1782FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1782FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1782FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1782FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1782FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1782FMRE6
RES 576 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf