Vishay/Dale RNC50J1783BSRSL
RNC50J1783BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1783BSRSL
Brief Description
RES 178K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1783BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1783BSRSL
QUANTITY
RNC50J1783BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1783BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1783BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1783BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1783BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1783BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1783BSRSL
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 17POS SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 290MA 3.32 OHM TH datasheet.pdf