Vishay/Dale RNC50J1803DSBSL
RNC50J1803DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1803DSBSL
Brief Description
RES 180K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1803DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1803DSBSL
QUANTITY
RNC50J1803DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1803DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1803DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1803DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1803DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1803DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1803DSBSL
THERMISTOR NTC 220 OHM 10% RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 23POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ASSYMINIPAK 25S8P RARECPT BL datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf