Vishay/Dale RNC50J1820BSRE6
RNC50J1820BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1820BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1820BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1820BSRE6
QUANTITY
RNC50J1820BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1820BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1820BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1820BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1820BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1820BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1820BSRE6
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.487 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CABLE ASSY DUP LC SM 1 PIN 7M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
T8340 TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf