Vishay/Dale RNC50J1822FMRE6
RNC50J1822FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1822FMRE6
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1822FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1822FMRE6
QUANTITY
RNC50J1822FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1822FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1822FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1822FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1822FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1822FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1822FMRE6
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 10.16MM datasheet.pdf
SENSOR 5 PSI DIFFERENTIAL GAUGE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP HOUSING 10POS datasheet.pdf
CONN MALE 6POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 1.2KV 140A DUAL datasheet.pdf