Vishay/Dale RNC50J1872BSB14
RNC50J1872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1872BSB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1872BSB14.pdf
Availability of RNC50J1872BSB14
QUANTITY
RNC50J1872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1872BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1872BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1872BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1872BSB14
IC VREF SERIES/SHUNT 10V TO39 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W STER 8LLP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC GAIN BLOCK R-R 400MHZ 12TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 189 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Backlight 16-QFN (3x3) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf