Vishay/Dale RNC50J1872FSBSL
RNC50J1872FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1872FSBSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1872FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1872FSBSL
QUANTITY
RNC50J1872FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1872FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1872FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1872FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1872FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1872FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1872FSBSL
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 450-470 3.4" BK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 38MM datasheet.pdf
D4N-4D25 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf