Vishay/Dale RNC50J18R2FSRE6
RNC50J18R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J18R2FSRE6
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J18R2FSRE6.pdf
Availability of RNC50J18R2FSRE6
QUANTITY
RNC50J18R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J18R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J18R2FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J18R2FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J18R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J18R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J18R2FSRE6
CABLE TIE MOUNT #4 SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
COVER FLANGE 25POS MALE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 16 BLK datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf