Vishay/Dale RNC50J1910DSB14
RNC50J1910DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1910DSB14
Brief Description
RES 191 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1910DSB14.pdf
Availability of RNC50J1910DSB14
QUANTITY
RNC50J1910DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1910DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1910DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1910DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1910DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1910DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1910DSB14
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HAND TOOL PACKAGE .156 & MTA datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGE .050 110POS DR TH datasheet.pdf
RCPT INLINE 10SKT CRIMP datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 410 MOHM datasheet.pdf