Vishay/Dale RNC50J1912BSRSL
RNC50J1912BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1912BSRSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1912BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1912BSRSL
QUANTITY
RNC50J1912BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1912BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1912BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1912BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1912BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1912BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1912BSRSL
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 200MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HOLDER W/LED 3MM RED RT ANG SGL datasheet.pdf
ADAPTER 15A-125V TO 5-15R datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf
HSSE CONN ASSY 110 DUAL POS datasheet.pdf
32-Channel, 14-Bit DAC with Full-Scale Output Voltage Programmable from 50 V to 200 V IC datasheet.pdf