Vishay/Dale RNC50J1912FMRSL
RNC50J1912FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1912FMRSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1912FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1912FMRSL
QUANTITY
RNC50J1912FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1912FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1912FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1912FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1912FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1912FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1912FMRSL
MOSFET N-CH 55V 17A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 160POS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9X35 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf