Vishay/Dale RNC50J1933BSRSL
RNC50J1933BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1933BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 193K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1933BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1933BSRSL
QUANTITY
RNC50J1933BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1933BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1933BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1933BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1933BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1933BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1933BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 4POS datasheet.pdf