Vishay/Dale RNC50J1960BSB14
RNC50J1960BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1960BSB14
Brief Description
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1960BSB14.pdf
Availability of RNC50J1960BSB14
QUANTITY
RNC50J1960BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1960BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1960BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1960BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1960BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1960BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1960BSB14
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MCS20K datasheet.pdf
SENSOR 5PSI DIFFERENTIAL GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 27.18MM datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
LED COB 16.8W 2030LM 19MM SQ SMD datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf